utorak, 22. lipnja 2010.

Priopćenje za medije Franjevačkog svjetovnog reda o oživljavanju projekta "Družba Adria"


Dragovoljac.com/ HRVATSKO NACIONALNO BRATSTVO FRANJEVACKOGA SVJETOVNOG REDA

NACIONALNO VIJECE


Zagreb, 20. lipnja 2010.


Priopćenje za medije Franjevačkog svjetovnog reda

- o oživljavanju projekta "Družba Adria"


Zgrozeni najavom ponovnog ozivljavanja projekta "Druzba Adria" i potpuno neargumentiranim izjavama predsjednice Vlade Republike Hrvatske o navodnom rjesenju svih ekoloskih problema povezanih s ovim projektom, ovim putem zelimo izraziti svoju zabrinutost zbog aktualizacije stetnog projekta kojim bi se ruska nafta izvozila preko naftnog terminala u Omislju.


lako je od posljednjih ozbiljnijih pokusaja ostvarenja toga projekta proslo vise od pet godina, mi taj projekt nismo zaboravili, te ga i dalje smatramo neprihvatljivim.


Prije svega, jasno nam je da projekt "Druzba Adria" nije zadovoljio na procjeni Studije utjecaja na okolis , ali nam nije jasno zasto Vlada Republike Hrvatske nakon te procjene nije odustala od toga projekta.


Naime, utvrdjeno je da bi njegovo ostvarenje na mnoge nacine Hrvatsku izlozilo velikim rizicima koji bi ugrozili i okolis i gospodarske djelatnosti usko povezane s cistim okolisem kao i cjelokupni zivot na krskim podrucjima i na Jadranu.


Pitamo se stoga tko se onda moze usuditi zagovarati ruske interese od kojih bi Hrvatska (iIi JANAF?) zaradila svega 20 do 100 milijuna dolara?


Pitamo se takodjer, sto se to u medjuvremenu dogodilo da je gospodja Kosor od velike protivnice projekta "Druzba Adria", tijekom predsjednicke kampanje 2004., postala njegovom velikom zagovornicom?


Bez obzira na argumente povecane strateske potrebe za energentima, zar se smanjila osjetljivost krskog podrucja na istjecanje nafte?

Zar balastne vode i bioloska raznolikost podmorja koje bi one neizbjezno ugrozile nisu vise problem?

Kako ce se smanjiti utjecaj toksicnih plinova, koji se oslobadaju tijekom ukrcaja nafte, na zdravlje stanovnika Omislja?

Ima Ii Hrvatska alternativu za cisto more i ljude koji u priobalju od njega zive?


Nedavni dogadjaji u Meksickom zaljevu morali bi nam biti dovoljno snazna opomena o besmislenosti trke za profitima koji su neusporedivi s eventualnom gospodarskom stetom.

Isto tako, moramo upitati tko ce preuzeti odgovomost za eventualno nasukavanje, ne trajekta Marko Polo, nego u ovom slucaju nekog jadranskog tankera Prestige iii Exxon Valdez?


Konacno, sve da je i navodno izmijenjeni projekt "Druzba Adria" bitno drukciji od onoga za koji je radena Studija utjecaja na okolis, u sto ne vjerujemo, smatramo da se za projekt mora izraditi nova Studija uticaja na okolis i o tome provesti siroka i transparentna javna rasprava, i to cemo i traziti.


U tom smislu, suluda je i nedopustiva namjera, o kojoj doznajemo iz medija, da projekt profunkcionira vec krajem ove godine.


U svakom slucaju , aktualnim obnasateljima vlasti u Hrvatskoj, kojima smo na izborima dali povjerenje, ali ne i odrijesene ruke da slobodno i bez ikakve odgovomosti zadovoljavaju svoje privatne interese, sluzeci se opcim dobrima, ne dozvoljavamo da u ime nas, hrvatskih gradana, prihvate i stave u funkciju projekt, koji su strucnjaci ocijenili stetnim i nepovoljnim za Hrvatsku i koji bi u slucaju realizacije imao dalekosezne opasne posljedice za zdravlje ljudi i za prirodna bogatstva.


br. Vid Mato Batorovic
nacionalni ministar


Comments (1)

RSS comments

21-06-2010 11:03


Mesićeva i Putinova paradržavna UDBO-DRUŽBA ADRIA


Sada se zorno vidi da između Stipe Mesića i njegove bivše predsjedničke "suparnice" nema ama baš nikakve razlike!

A ja sam na to upozoravao još 13. prosinca 2004., u svom publicističkom članku "Paradržavna UDBO-DRUŽBA ADRIA", koji je bio proskribiran čak i u Marijačićevom "Hrvatskom listu" (u Zadru)!

Vrijeme liječi rane - koje razum ne može. To je valjda danas jasno i gosp. Ivici Marijačiću, inače izvrsnom novinaru iz one najbolje ekipe legendarnog Glavnog urednika naše „Slobodne Dalmacije“ Josipa Jovića, kojeg je s čela naše hrvatske "Slobodne Dalmacije" smijenio Ivica Račan, te ju je pretvorio u balkansko-Orjunašku "Slobodanku".

Ali, "Svaka sila za vrimena"! Tako i Račanova. Tako i Sanaderova. Tako će proći i Jaca Vlaisavljević!

Ali ona ne mora mnogo brinuti zbog toga. Dobro će je udomiti njen novi pajdaš dr. Ivo Yusipović – kao svoju, ali i našu, ambasadoricu u Beogradu ili u Moskvi. A to nećemo još dugo čekati! Najviše još 400 dana. Stoga, počnimo i njoj odbrojavanje....

Ante Rokov Jadrijević, dipl. ing.
(Semper Paratus Croatiae/com)


Report

anterokovjadrijevic


nedjelja, 20. lipnja 2010.

Zapadna Hercegovina ni danas ne zna za posmrtne ostatke skoro 20.000 svojih sinova!


Ilija Zovko,Hrsvijet/ Srijeda, 02 Lipanj 2010 12:30

Zapadna Hercegovina ni danas ne zna za posmrtne ostatke skoro 20.000 svojih sinova!

Dio hrvatske javnosti u posljednjih nekoliko dana prati aktivnosti na otkopavanju i vađenju posmrtnih ostataka pobijenih u masovnoj grobnici Dubrava u Knešpolju, nekoliko kilometara jugoistočno od Širokog Brijega. Potresne slike koje dolaze s tog mjesta nalik su onima ranije snimljenim u Kočevskom Rogu, Jazovci, Teznom, Hudoj jami i mnogim drugim mjestima na kojima su Titovi komunisti počinili zločine još uvijek neslućenih razmjera, piše Ilija Zovko za Hrsvijet.net.

Svaki pojedinac koji nešto znade o metodologiji izvršenja zločina ruskih komunista, ili su samo gledali film Katynska šuma, poljskog redatelja Andrzeja Wajde, došao je do zaključka kako je metodologija masovnih zločina počinjena od strane Titovih egzekutora potpuno identična onoj u Staljinovoj izvedbi, stoji u spomenutom tekstu.

Ruke vezane žicom, kugla u potiljak, tijela nabacana jedno po drugom, masovna stratišta skrivena od očiju javnosti, uz obveznu „OMERTU“, isti je zločinački rukopis po kome se ubijalo od Vladivostoka do Trsta, od Sjevernog mora do otočića Dakse.

- Upravo zbog tog zločinačkog „rukopisa“ i masovnosti počinjenih zločina, iznimno otužnim djeluju izjave raznih jugoslavenskih recidiva, koji su se u velikoj mjeri uspjeli inkorporirati na čelna mjesta u današnjem hrvatskom društvu. Ti recidivi jugoslavenstva, u svojim javnim istupima redovito pokušavaju pronaći opravdanja za ove zločine, počinjene u ime komunizma i Jugoslavije, idući tako daleko da i samom činu osvete pokušavaju dati legalitet i legitimitet, navodi autor.

Međutim, pri tome ih najbolje demantira Titov ministar „ubijanja“ Aleksandar-Leka Ranković. Podnoseći izvješće o „uspjesima“ jugoslavenskih komunističkih vlasti od okončanja rata do 1951. godine u beogradskoj skupštini, Ranković je kazao: „Likvidirali smo 568.000 narodnih neprijatelja, a kroz logore od 1945. do 1951. prošlo je 3. 777.776 zatvorenika.“

Jugoslavenska komunistička historiografija je skoro pet desetljeća radila mit o genocidnosti hrvatskog naroda. Nastavak te jugoslavenske prakse, na žalost, uslijedio je i nakon raspada Jugoslavije. U sklopu tih rasističkih teza o navodnoj hrvatskoj genocidnosti, što nije ništa drugo nego pokušaj opravdavanja komunističkih zločina, posebice se isticala komunistička netrpeljivost prema dijelu hrvatskog naroda koji živi na prostorima zapadne Hercegovine, tvrdi Zovko i nastavlja:

Na žalost, ostaci tog jugoslavenskog aparata i danas su prisutni u svim sferama hrvatskog društva. Metodologija njihovog djelovanja, kao i odnos prema hrvatskom narodu u Hercegovini, i danas je ista, kao u vrijeme krvave diktature Josipa Broza.

Uzroci ovakvog ponašanja različitih skupina i pojedinaca u hrvatskom društvu poznati su mnogima. Oni koji o tim razlozima malo, ili nimalo, znaju poručujem neka te poruke raznih jugoslavenskih recidiva gledaju kroz prizmu činjenice da zapadna Hercegovina ni danas ne zna za posmrtne ostatke skoro dvadeset tisuća svojih sinova.

Toliki je broj hercegovačkih Hrvata, naime, stradao od ruke Titovih i Rankovićevih krvnika. Ta stradanja otpočela su nakon partizanskog ovladavanja Širokim Brijegom, a nastavljena su u krvavoj osveti jugoslavenskih komunista nakon okončanja rata.

Masovna grobnica Dubrava, o kojoj se posljednjih dana govori, samo je jedna od nekoliko desetaka do nekoliko stotina neobilježenih grobišta razasutih diljem Hercegovine. Da bismo, makar dijelom, sagledali okolnosti pod kojima su Titovi komunisti počinili te zločine potražili smo neke dokumente, još nepoznate domaćoj javnosti.

U ostavštini Krunoslava Draganovića tako smo pronašli nekoliko vrijednih izjava bivših pripadnika 26. dalmatinske divizije ( zapovjednik Božo Božović, politički komesar Dušan Korać), iz sastava VIII dalmatinskog korpusa (zapovjednik Petar Drapšin, politički komesar Boško Šiljegović), koje su ovom hrvatskom svećeniku dali izravni sudionici partizanskog pokolja na Širokom Brijegu i Hercegovini.

Pavo Prcela, nekadašnji pripadnik 1. proleterske brigade (zapovjednik Vaso Đapić, politički komesar Nikola Aračić), iz sastava Božovićeve 26. divizije, bio je izravni sudionik ovih masovnih ubojstava. U svojoj izjavi, danoj u Rimu 23 kolovoza 1953., Prcela je posebice istaknuo: -„Moja brigada imala je zadatak osvojiti „Cigansko brdo“ i dolinu (uvalu) kraj Lištice do Regije Duhana. Nakon tri dana žestokih borba ušli smo u samo mjesto. Vojska je imala nalog ubijati (ubiti) sve što se nađe u samom mjestu uključujući starce, žene i djecu. Prizore nisam gledao, jer se nisam odgojio u takvoj metodi. Međutim, nakon tog pokolja vidio sam po ulicama i kućama brojne lješine, ne samo vojnika nego i civila, među kojima veliki broj žena i djece.“

Rafael Radović, rođen u Ćilipima, bio je nasilno mobilizirani pripadnik 11. dalmatinske brigade (zapovjednik Ivan Guvo, politički komesar Grga Markić), koja je također djelovala u sastavu 26. divizije.

Radović je bio pripadnik I čete (komandir Ivan Prodan), iz sastava IV bataljuna (zapovjednik Dominko Antunović, politički komesar Milan Rako) iz sastava 11. dalmatinske brigade, iste one postrojbe koju je Simo Dubajić izravno optužio za sudjelovanje u masovnim zločinima nad ratnim zarobljenicima počinjenim na Kočevskom rogu.

U svojoj izjavi Radović, uz ostalo, ističe kako je bio svjedokom brutalnog ubojstva jednog širokobriješkog franjevca.

Spomenuti svjedok vidio je, naime, tog kobnog 07. veljače 1945., na platou ispred gimnazije, zapovjednika IV bataljuna 11. dalmatinske brigade (Dominko Antunović) i njegovog zamjenika (Mate Majić) kako, zajedno sa jednim oficirom OZNE (?), u nazočnosti desetak vojnika, ispituju trojicu fratara. U jednom trenutku, tvrdi Radović, „oficir OZNE je, s nekoliko revolverskih hitaca, upućenih iz neposredne blizine, na mjestu usmrtio visokog plavokosog fratra, starog oko 50 godina.“

Još se nagađa o imenu oficira OZNE kojeg Radović spominje u svojoj izjavi. Prema određenim iskazima očevidaca riječ je o Marijanu Primorcu, tadašnjem pripadniku OZNE iz Ljubuškog, dugogodišnjem suradniku i krvnom srodniku Jure Galića, aktualnog predsjednika Subnora BiH.

Drugi izvori u istom ovom kontekstu spominju oficire OZNE, kapetana Rajka Vukoju (iz Bileće) i Milivoja Drašković (strica Vuka Draškovića, iz Gacka), koji su po nalogu Slobodana Šakote, tadašnjeg šefa OZNE za Hercegovinu sudjelovali u ovim zločinima. Odgovore na ovu dvojbu, kako se čini, mogao bi dati čitav niz i danas živućih svjedoka.

To su u prvom redu Antun Šarić, u to vrijeme zamjenik političkog komesara IV bataljuna, zatim Petar Bogunović, Jakša Deletis, Ante Bogdanić, Drago Galić, Slavko Družijanić, Milka Planinc, ali i aktualni predsjednik SUBNOR-a Jure Galić, za koje je nepobitno utvrđeno da su u vrijeme ovih zločina bili na Širokom Brijegu.

Detalje o masovnim partizanskim zločinima na Širokom Brijegu zasigurno poznaje i nekadašnji Mesićev savjetnik Budimir Lončar. Prema izjavama svjedoka, Lončar je u to vrijeme, po liniji partije, bio blizak suradnik Dušana-Dule Koraća, srbina iz Kraljeva, osobe koja je izravno nadgledala pokolje na Širokom Brijegu i Kočevskom Rogu, kao i Veljka Kadijevića, tadašnjeg oficira u štabu 26. divizije.

Odgovornost za strijeljanje šestorice franjevaca 6. veljače 1945. dogodio se u zoni odgovornosti 2. dalmatinske brigade (zapovjednik Bruno Vuletić, politički komesar Ante Jerkin), u čemu je neupitna zapovjedna odgovornost nekadašnjeg Titovog šefa kabineta i vojvode sinjskih alkara. Izravnim sudionikom ovih zločina bio je i Berislav Badurina (politički komesar u 4. dalmatinskoj brigadi), svojedobno također šef kabineta Josipa Broza, ali i Artur Takač (ratni zapovjednik bataljuna u Mehanizirano topničkoj brigadi), svojedobno čelni čovjek Međunarodnog olimpijskog odbora. Uz spomenute, vlastitu involviranost u ove zločine nije mogao prikriti niti Vlado Šegrt, ratni zapovjednik 29. hercegovačke divizije, kao niti šef OZNE za BiH Uglješa Danilović, te napose Jovan Andrić i Džemal Muminagić, čelni ljudi 3. brigade KNOJ-a, pod čijim je ravnateljstvom počinjen najveći broj zločina.

Zahvaljujući višegodišnjim aktivnostima jugoslavenskih tajnih službi, kao i djela povjesničara bliskih tim istim službama, u dijelu hrvatske javnosti stvorio se dojam kako ključnu odgovornost zbog masovnih komunističkih zločina u Hercegovini imaju dalmatinski partizani.

Međutim, to naprosto ne odgovara istini! Odgovornost zbog komunističkih zločina leži na Josipu Brozu Titu

Teza o navodnoj odgovornosti dalmatinskih partizana svjesno je godinama podgrijavana s ciljem umanjenja odgovornosti Josipa Broza, ali i održavanja unutarhrvatskih tenzija između Hercegovine i susjedne Dalmacije, što je isključivo išlo u prilog srbijanskim interesima, ali i interesima anacionalnih ORJUNA-ša u Dalmaciji, koji su u Beogradu vidjeli svog političkog idola.

Rijetko se koji hrvatski povjesničar ikada usudio istražiti od kud toliki etnički Srbi na ključnim pozicijama u 8. korpusu i njegovim sastavnim dijelovima. Petar Drapšin, Boško Šiljegović, Ilija Radaković, Danilo Simonović, Petar Babić, Danilo Damjanović, Žika Bulat, Božo Božović, Dušan Korać, Bogdan Stupar, samo su neki od etničkih Srba koji su bili raspoređeni na većinu ključnih mjesta u štabu VIII. Korpusa i podređenim postrojbama koje su djelovale u njegovom sastavu. Poglavito na zapovjedna mjesta i na mjesta političkih komesara, za koje se znade da su kontrolirali i same zapovjednike.

Kvalitetan odgovor na ovo pitanje čuo sam prije nekoliko dana u serijalu „TITO“, redatelja Antuna Vrdoljaka. Prema riječima Dušana Bilandžića, ključna odgovornost za ovoliku involviranost etničkih Srba u zapovjednu strukturu VIII korpusa počiva isključivo na Vicku Krstuloviću. Sudeći, prema Bilandžićevim riječima, Krstulović se u jednom dopisu, upućenom Titu, pohvalio kako „Dalmacija ima vojnika u izobilju, ali da velike probleme jačanju partizanskog pokreta stvara nedostatak kvalitetnog oficirskog kadra“. Prema Bilandžiću, upravo je spomenuti Krstulovićev dopis bio izravnim povodom upućivanja u Dalmaciju nekoliko desetaka etničkih Srba, koji su na temelju Titovih i Rankovićevih uputa, u konačnici potpuno ovladali zapovjednom strukturom VIII korpusa.

Druga teza koja ukazuje na izravnu Titovu odgovornost za ove zločine svakako su poslijeratne karijere čitavog niza pripadnika VIII dalmatinskog korpusa, koji su po objektivnoj zapovjednoj odgovornosti odgovorni za zločine, ili su neposredno i posredno bili njihovim svjedocima. Kako tumačiti Titovo favoriziranje kadrova poput: Brune Vuletića, Stanka Parmaća, Ljube Trute, Berislava Badurine, Artura Takača, Budimira Lončara, Milke Planinc i Veljka Kadijevića, koji su po prirodi svojih tadašnjih položaja o ovim događajima morali znati puno više od običnih vojnika kakvi su u to vrijeme bili Ivan Gugić, Pavao Prcela i Rafael Radović.

Zbog svega ovoga, ali i inkorporiranosti ogromne većine bivših čuvara jugoslavenskog „bratstva i jedinstva“ u današnji hrvatski sustav, uopće ne čudi „ZAKON ŠUTNJE“ o komunističkim zločinima.

* * * * * *
Prije nekoliko dana doznao sam da mostarska udruga studenata s Filozofskog fakulteta priprema tribinu o „Partizanskim zločinima nad hercegovačkim franjevcima“. Ponadao sam se kako studentske organizacije i ovom prigodom u hrvatsko društvo dovode neke nove vjetrove. Ta me je informacija zatekla u Zagrebu. U slučajnom susretu s jednim od zagrebačkih profesora, koji dosta dobro poznaje odnose na mostarskom Filozofskom fakultetu, prokomentirao sam i najavljenu tribinu.

Ostao sam jednostavno zapanjen kad me je moj dugogodišnji kolega počeo uvjeravati kako od tog pokušaja jednostavno nema ništa i kako će ta tribina biti zabranjena. I uistinu, samo dan kasnije, uvjeravanja mog zagrebačkog kolege pokazala su se potpuno točnim.

Slušajući kratku radijsku vijest o zabrani ove tribine kroz glavu su mi prostrujale riječi mog prijatelja: Dragi prijatelju, zar uistinu mislite da će fakultet na kome rade Slavo Kukić, Zoran Primorac, Mile Lasić, Slavica Juka i Šimun Musa dozvoliti održavanje jedne ovakve tribine ?

Drugim riječima, zar će nekadašnji šef kabineta Branka Mikulića dozvoliti da se govori o zločinačkom sustavu u kome je i sam ponikao?

Zar će nećak Marijana Primorca i unuk Ivama Primorca-Škope, koji je Domovinski rat proveo u Beogradu, dozvoliti studentima otvoreno govoriti o zločinima svog vlastitog strica?

Zar će profesori koje je stvorio i oblikovao Kardelj-Šuvarov sustav dozvoliti nekakvoj tamo nadobudnoj dječici da se obruše neposredno na taj sustav, a posredno i na njih same?

Zar će se nekolicina ljudi koji upravljaju tim fakultetom, a koje dobar dio njihovih kolega oslovljava sa „mama“, „tata“, „strina“, „ujko“, „tetka“, „rođak“, tek tako zamjeriti sa Radovanom Vukadinovićem, Caratanom, Cvrtilom, Pusićkom i njima sličnima ?

Upravo u ovim pitanjima počivaju i temeljni problemi današnjeg hrvatskog društva.

Situacija poput ove na mostarskom Filozofskom fakultetu jednaka je situaciji u većini hrvatskih institucija, kako u Republici Hrvatskoj, tako i u BiH.

Upravo iz ovih razloga, zločini nad hrvatskim narodom počinjeni u ime komunizma i Jugoslavije i danas su obavijeni šutnjom.

Sve što mi u ovom trenutku pada na um su stihovi jedne pjesme Marka Perkovića Thompsona.

E, MOJ NARODE !, zaključuje se u tekstu objavljenom na Hrsvijet.net.

četvrtak, 17. lipnja 2010.

Makarska: Ukop devetorice žrtava iz Drugog svjetskog rata

Dragovoljac.com/ Makarska: Ukop devetorice žrtava iz Drugog svjetskog rata

Utorak, 15 Lipanj 2010

IKA/ Makarska: Ukop devetorice žrtava iz Drugog svjetskog rata/

Makarska: Ukop devetorice žrtava iz Drugog svjetskog rata

Sigurnu budućnost našeg naroda možemo osigurati jedino ako otkrijemo cjelovitu istinu o tamnim stranicama naše povijesti i mrljama na savjesti pojedinaca i partija koje su usjekle duboke podjele i pritajenu mržnju u životvorno biće našeg naroda

Makarska, (IKA)

- Nakon prošlogodišnjeg pogreba posmrtnih ostatak 29 žrtava ekshumiranih na području oko makarskog groblja Svetog križa, te otkrivanja spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća, na istom mjestu u subotu, 12. lipnja pokopani su i posmrtni ostaci još devetorice muškaraca ubijenih nakon rata na širem makarskom području.

Misom zadušnicom i pogrebnim obredom na makarskom groblju okončana je tako još jedna tragična priča o nevinim žrtvama komunističkog režima na ovim prostorima.

Naime, nakon što su u ožujku protekle godine iz jame na biokovskom predjelu Jankov dolac izvađene ljudske kosti, jednogodišnjom obradom na splitskoj patologiji utvrđeno je da se radi o devet muških osoba između 20 i 55 godina starosti, s ozljedama koje upućuju na egzekuciju, a njihovi ostaci na posljetku su položeni u zajedničku grobnicu na makarskom groblju.

Svečanu koncelebraciju uz sudjelovanje 15 svećenika s područja Splitsko-makarske nadbiskupije predvodio je generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Ivan Ćubelić, a među nazočnim vjernicima bili su i predstavnici lokalne vlasti na čelu s dožupanom Lukom Brčićem i gradonačelnikom Markom Ožićem Bebekom.

„Okupljeni ljudskom i kršćanskom dužnošću iskazujemo poštovanje ljudima kojima je to poštovanje netko htio ukrasti, te sprovodimo one koje, zbog straha i režimske politike prije 65 godina nije imao tko pokopati.

Shvativši da se nikada neće vratiti, netko je zbog ovih sinova, muževa i očeva gorko plakao i u tajnosti skrivao svoju bol, a samo njihovi egzekutori znaju zašto je ovim ljudima na tako zvjerski način prekinut život", kazao je dr. Ćubelić.

Temeljeći svoju propovijed na praštanju, a ne na mržnji, nadbiskupijski generalni vikar istaknuo je zadaću Crkve koja poziva na obraćenje.

Stoga je okupljene vjernike i pozvao na molitvu za duše svih žrtava, ali i za pokajanje i obraćenje onih čije su ruke okrvavljene zločinom, kako bi rasvijetlili i preostale „jame mučeničkog nespokoja".

„Sigurnu budućnost našeg naroda možemo osigurati jedino ako otkrijemo cjelovitu istinu o tamnim stranicama naše povijesti i mrljama na savjesti pojedinaca i partija koje su usjekle duboke podjele i pritajenu mržnju u životvorno biće našeg naroda.

Samo nas istina može osloboditi, a službene laži i dalje će nas samo razdvajati, žalostiti, te držati zarobljene i izgubljene na stranputicama prošlosti", istaknuo je mons. Ćubelić dodavši kako nam u budućnosti trebaju hrabri ljudi koji će protivno ponavljaju i širenju zla, svjedočiti samo istinu.

Na koncu propovijedi mons. Ćubelić je od Boga zamolio prihvaćanje duša pokojnika koji su, kako je rekao, svoj život završili u mukama osvete i ljudske zloće, a njihova tijela povjerio „utrobi slobodne zemlje Hrvatske".

Po završetku mise zadušnice, koju je svojim pjevanjem upotpunio Mješoviti zbor crkve sv. Marka, izvršen je sprovodni obred kojeg je predvodio don Pavao Banić, dekan Makarskog dekanata.

Uz pjevanje Psalma 51 u pogrebnoj povorci sudjelovali su svi okupljeni vjernici, a poglavito ovogodišnji krizmanici koji su nosili svijeće i ljesove s posmrtnim ostacima.

Pogrebni obred završio je polaganjem ljesova u zajedničku grobnicu žrtava Drugog svjetskog rata, te molitvom odrješenja i zajedničkim pjevanjem himne „Lijepa naša".

Comments (1)

RSS comments

15-06-2010 22:22

Istina je dostižna....

.....ako već ova Udbomasonerijska i YUsipovićeva "PravDA" nije!!

Dakle, potvrđuje se ona ključna riječ Isusova : "Samo će nas istina osloboditi"!

Da, tako je, ali samo ako joj mi sami hrabro i odlučno otvorimo vrata!!

Srećom, naših hrabrih kršćanskih i hrvatskih vratara je svakim danom sve više!

A to znači da mi stariji "apostoli istine" nismo uzalud potrošili svoje živote!!

Dakle, na Vama mlađim Hrvatima i Kršćanima je da istini otvarate vrata - ili barem svoje prozore - istini koja će nas konačno osloboditi!!

Report

ante-rokov-jadrijevic

utorak, 15. lipnja 2010.

JOŠ MALO O „HRVATSKOM“ PRAVOSUDJU, Odnosno „Krivosuđu“


www.dragovoljac.com/Hrvatica/Diana Majhen


JOŠ MALO O „HRVATSKOM“ PRAVOSUDJU,

Odnosno „Krivosuđu“


Čini mi se kako su odgovorne institucije u našoj zemlji, uključujući i „hrvatsko“ pravosudje došli do zaključka kako se broj samoubojstava hrvatskih branitelja presporo povećava.


Takodjer „hrvatske“ medije takve stvari više uopće ne zanimaju, pa stoga ne čudi što se o sudbinama hrvatskih branitelja sve manje govori i sve manje piše. Moguće se računa s tim da će tako prije nestati posljednja smetnja pri uspostavljanju bratstva i jedinstva kakvo je bilo nekada, koje je pitanje još prošlu godinu načeo Zoran Pusić, a ove godine nastavio Milorad Pupovac, zalažući se za to da se iz hrvatskog Ustava izbaci zabrana udruživanja u svrhu stvaranja neke nove Jugoslavije.


Kao jedan od primjera odnosa prema hrvatskim braniteljima svakako treba navesti odnos pravosudja prema trojici hrvatskih branitelja , optuženih za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen krajem 1991. godine u Pakračkom kraju, u Ribnjacima, koji već peti dan štrajkaju gladju. Radi se o Željku Tutiću, Tomici Poleto i Antunu Iveziću, koji su u pritvoru od 21. Ožujka 2008.g., dakle, već dvije godine i tri mjeseca.


Da stvar bude bolja, njima je nepravomoćna presuda ukinuta i vraćena na prvostupanjski postupak prije skoro 3 mjeseca, ali su oni još uvijek u pritvoru, očekujući u njemu novo sudjenje koje će biti zakazano tko zna za kada.

Za to vrijeme, njihove su obitelji ostale bez sredstava za život, ali to takodjer nikoga ne zanima.


Ako se uzme u obzir koliko je četničkih ratnih zločinaca „naše“ pravosudje pustilo da se brani sa slobode, doista se čovjek mora zapitati zašto postoje dvostruka mjerila u ovakvim slučajevima, jedno za hrvatske branitelje osumnjičene da su počinili zločin, a drugo za četnike.


Prisjetimo se malo zločina u Berku, Belom Manastiru, Dalju, Mikluševcima, Lovasu, Veleprometu u Vukovaru, da dalje ne nabrajamo.


U svim tim slučajevima, hrpa četnika puštena je da se brani sa slobode, iako su neki slučajevi bili iznimno teški i čak se radilo o optužbi za genocid.


Dobar dio četnika koji su pušteni da se brane sa slobode jednostavno je odšetao u Srbiju i time postao nedostupan tom „našem“ pravosudju, uskrativši tako svaku mogućnost njihovim žrtvama da dobiju pravdu, pa makar i post mortem.


Pitanje koje se postavlja je to, čije je to uopće pravosudje koje mi imamo u našoj zemlji i za koga i za čiju dobrobit radi?


Ne znam za vas, ali da sam ja kojim slučajem osumnjičenik, rado bih imala neko srpsko ime i prezime i bila osumnjičena za zločin nad Hrvatima. Time bih u startu imala daleko veću mogućnost za blažu kaznu i puštanje da se branim sa slobode, uz mogućnost da iz Hrvatske jednostavno nestanem.


Ova trojica ljudi borili su se za Hrvatsku. Obzirom da je prvostepena presuda poništena, oni su još uvijek samo osumnjičenici za ratni zločin, što tehnički znači da su nevini, jer im krivica još nije dokazana. I ti ljudi, koji su branili našu zemlju, danas su spremni ponovno umrijeti, ovaj put ne za slobodu Hrvatske, nego za neko imaginarno hrvatsko pravosudje.


Do kada ćemo to dopuštati?


Diana Majhen


(obrada teksta, uz produžetak naslova – A.R.J.)